wtorek, 20 sierpnia 2013

druty

Od czego rozpocząć przygodę z dziewiarstwem?
Oczywiście od zakupów ;)

Pewnie wiele osób, które trafią na tego posta ma za sobą jakieś próby robienia czegokolwiek na drutach. Pewnie równie udane, co moje początki, niby najprostsza sprawa szalik. Zawsze wychodził w kształcie trapezu.
Moim zdaniem tajemnica szalika w kształcie trapezu polega nie tylko na tym, że na początku oczka wychodzą raz mniejsze raz większe, przede wszystkim problemem jest rozmiar drutów niedobrany do grubości włóczki.

Zasada jest prosta, do grubej włóczki potrzebujemy grubych drutów, do cienkiej cienkich.
Pomijając oczywiście celowe eksperymenty. 
Są dwa systemy (a może więcej?) oznaczeń grubości drutów - amerykański (nie wiem na czym oparty) i metryczny.
U nas oczywiście bardziej popularny jest metryczny. Grubości standardowych drutów zaczynają się od 1,75 mm a kończą na 25 mm, ale można także dostać druty o grubości od 0,5 mm
Sama najczęściej używam 3,5; 4,5 i 9. Dziewiątki są doskonałe do robienia grubych dzianin zimowych w stylu komina. 
Drugą istotną sprawą jest to czy wybierzemy druty proste czy z żyłką. Proste pozwalają jedynie na zrobienie dzianin które trzeba zszywać. Druty z żyłką pozwalają nam zrobić dowolną dzianinę - albo taką do zszycia albo robioną na około. Przydatna tu jest technika magic loop (tutoriale do obejrzenia na youtubie), która pozwala zrobić dosłownie wszystko. Ja preferuję druty na żyłce. Istotne przy wyborze drutów z żyłką jest ustalenie odpowiedniej długości żyłki i tu uwaga: producenci podają długość żyłki z drutami, więc np długość 40 cm to w rzeczywistości ok 23 cm żyłki, reszta to druty i mocowanie.
Osobną kategorią są druty pończosznicze, które występują w zestawach po 5 i robi się na nich skarpety. Druty na żyłce świetnie nam zastąpią druty pończosznicze, druty do skarpet nie zastąpią nam tych na żyłce.
Żyłka ma jeszcze jedną zaletę - robótka z takich drutów nie spadnie.
Należy też wybrać materiał z którego zrobione są druty - sama używam bambusowych niemieckiej firmy addi oraz drewnianych, lakierowanych firmy KnitPro. Poza tym można spotkać druty metalowe, karbonowe, z akrylu itd. Materiał raczej nie ma wpływu na dzianinę, jedynie na komfort pracy i wybierając zasadniczo trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co się lubi?
Druty proste występują również w kilku długościach.
Druty odpowiedniej grubości to baza. Do tego dochodzą przydatne gadżety.


Drewniane druty KnitPro, rozmiar 9, długość 80 i bambusowe Addi, rozmiar 3,5, długość 40
Metalowe druty proste
 
Druty pończosznicze KnitPro, drewniane, rozmiar 3,5

Markery - są to np. plastikowe niezamknięte oczka, którymi zaznaczamy np początek wzoru, albo jakieś inne charakterystyczne miejsce na robótce. Łatwo je później usunąć.


Druty do warkoczy - są to krótkie druty pomocnicze, które pozwalają na łatwe robienie wzorów warkoczowych. Też występują w różnych grubościach, oraz różnych kształtach.

Od lewej druty do warkoczy z Lidla 5 i 6, drewniane firmy KnitPro 5,5; 4 i 3,25

Szydełko - przydatne do zamykania robótki, oraz wplatania nitek w dzianinę. Szydełka także są wykonane z różnych materiałów, oraz różnych grubości.

Od lewej: bambusowe szydełko Addi, drewniane KnitPro i metalowe

Nożyczki - to chyba jasne

Miarka do próbek i grubości drutów - przed rozpoczęciem robótki należy wykonać próbkę. Istotne jest to np przy swetrach, gdzie wyrabiamy wycięcia na wszyscie rękawa (żeby np dziura na rękaw nie wyszła za mała lub za duża). Producent włóczki zazwyczaj podaje ile oczek i ile rzędów daje nam próbkę wielkości 10cm x10 cm. Jednak każdy nieco inaczej pracuje i czasem dana ilość oczek da nam próbkę mniejszą a czasem większą. Wtedy trzeba zmienić rozmiar drutów, aż do uzyskania próbki, która przy danych oczkach i rzędach będzie miała te 10 na 10. 
Niektóre druty mają wybite lub nadrukowane rozmiary, ale to może się z czasem zatrzeć, dlatego warto mieć miarkę. Ja mam taką 2in1 - wycięcie wewnątrz daje kwadrat 10 na 10, a na zewnątrz otworki pokazują grubości drutów. 

Miarka próbek i drutów

Jak dobrać grubość drutów do włóczki - to akurat proste - każdy producent na swoich włóczkach umieszcza informacje jakie druty się nadają do danej włóczki. Potem po zrobieniu próbki ewentualnie zwiększamy lub zmniejszamy grubość drutów.


Aaaaa! Zapomniałam! Igła dziewiarska. Jeszcze jeden przydatny gadżet. W odróżnieniu od innych igieł jest tępa. Służy do zszywania dzianiny. Zapomniałam bo sama praktycznie nie używam.
Igły dziewiarskie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz